top of page
Sök
 • Skribentens bildGeneralen

Äntligen - Sommarläger 3.0 - Barn & Ungdom

Äntligen är det dags för

-SFG SOMMARLÄGER 3.0-

Fredag den 1:a - Lördag den 2:a Juli

LÅNGVIND

“Långvind är ett litet idylliskt samhälle ca 2 mil norr om Söderhamn. Platsen som varit bebodd i över 6000 år erbjuder en fantastisk natur med havsbad & sjöar, stora naturreservat i en variationsrik kuperad miljö. Här finns även möjligheten till att spela minigolf, volleyboll, fotboll, basket och tennis.”


Det känns väldigt roligt att kunna erbjuda klubbens barn och ungdomar detta sommarläger för tredje året i rad. Vår tanke har varje år varit att göra lägret till en unik upplevelse som klubbens yngre sent ska glömma, och jag tror verkligen att vi tidigare år lyckats med det. Självklart kommer årets sommarläger bli minst lika bra som de tidigare.


OBS: Ni föräldrar som har barn födda 2013 eller senare (6-9 år) måste höra av er till Thomas innan anmälan sker. Anledningen till det är för att alla deltagare till viss mån måste kunna vara självgående och uppnått en viss mognad för att kunna delta.


SOL & BAD TRÄNING - GRADERING - TÄVLINGAR - TEAMBUILDING - UTFLYKTER & MYCKET ANNAT ROLIGT!

Schemat i stora drag


Dag 1

 • Kl 11.00 Samling: Vi möts mitt i Långvinds fritidsområde vid den stora kartan/lekparken. När alla anslutit åker vi vidare ca 1,5 km till Fäbodviken 1 där Thomas & Marias sommarhus ligger. Här kommer lägret att utgå ifrån och de tält vi ska tillbringa natten i va uppställda.

 • Kl 11.30 Välkomnande, regler & ordningsgenomgång, gruppbild: De föräldrar som kört ut bjuds på kaffe och kaka.

 • Kl 12.00 - 13.00 Pass 1

 • Kl 13.30 Lunch

 • Kl 15.00 - 16.00 Pass 2

 • Kl 16.30 - 17.30 Pass 3

 • Kl 18.30 Middag

 • Kl 19.30 Tävlingar/teambuilding

 • Kl 21.00 Utflykt till skogens altare

 • Kl 00.00 Knäpptyst: 😊

Dag 2

 • Kl 09.00 Frukost

 • Kl 11.00 - 12.00 Pass 4

 • Kl 13.00 Lunch

 • Kl 14.00 - 15.00 Pass 5

 • Kl 16.30 - 17.00 Avslut

 • Kl 17.00 - 18.00 Hemfärd: Hämta barnen på plats vid stugan, för att undvika att alla föräldrar kommer samtidigt går det bra att komma någon gång mellan klockan 17 – 18.


Vi kommer att sova tillsammans i stora tipi tält! Om någon verkligen inte vill sova kvar går det för föräldrar att lämna och hämta, dock blir den logistiken ganska omständig, men möjligheten finns.

Transport till Långvind: Vi uppmanar alla er föräldrar att prata ihop er för samkörning av barnen. Tex om några bilar/föräldrar lämnar och andra hämtar! Om någon blir ensam och saknar någon att åka med kan ni kontakta Thomas så försöker han vara mellanhand!

För att hitta rätt, slå in på GPS: Samlingsplatsen: Snäckens naturreservat Lägerplatsen: Fäbodviken 1 (Enånger)

Deltagaravgift: 600 kr

Anmälan: Swisha avgiften till 070-630 95 95 (Maria Skytt). Lägret har ett begränsat antal platser som i år är satt till ca 25 st, vilket är en hyfsad nerbantning från tidigare 35 platser. Det är först till kvarn som gäller. Skriv barnets fullständiga namn, t-shirt storlek och vilken gradering de har som meddelande. Sista anmälningsdagen: Måndag den 20:e juni.

Detta ingår: Alla träningar och aktiviteter, alla måltider, övernattning, diplom, samt en snygg sommarläger t-shirt från Yggdrasil i funktionsmaterial.

Mobiler: Alla mobiler kommer att samlas in och vara undanlagda, telefonen lämnas endast ut för samtal till föräldrar/familj!


Hjälp till packningslista inför lägret: Liggunderlag Sovsäck Kudde Träningskläder för alla väderlekar Ombyteskläder Underkläder Kläder efter väder Fylld vattenflaska Kvällssnacks Hygienartiklar (tandborste, tandkräm, tvål, ev. mediciner) Myggspray/Djungelolja Tofflor Löpskor/gympaskor Badkläder Handduk Ficklampa Solkräm

Ett riktigt glatt humör


För att undvika en massa kvarglömda kläder - se till att barnen/ungdomarna vet vad de har med sig, och märk gärna alla saker!


Vid frågor före och under lägret: Thomas: 0735913772 Maria: 0706309595


Nu hoppas vi på kanonväder och ser fram emot ytterligare ett spännande och givande sommarläger på Långvind 2022!

Varma hälsningar från Thomas, Maria och alla SFG instruktörer!

497 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


bottom of page