top of page
Sök
  • Skribentens bildGeneralen

Veckans klubbprofil: Kristijan Kljajic!

Denna gång tar vi en närmare titt på en av klubbens mest uppskattade instruktörer - Kristijan "Janne" Kljajic. Med en magisterexamen i pedagogik, ett högt tekniskt kunnande inom sporten och med en stor portion humor har Kristijan förmågan att få den mest ointresserade nybörjaren som bara tänkt prova på ett pass, att plötsligt bli en inbiten grappler som älskar träningen! Namn: Kristijan Kljajic. Ålder: 27 år. Sysselsättning: Nyligen arbetsbefriad / mellan två jobb:-) Civilstatus: Gift. Tränat på SFG sedan: 2010. Tränar/inriktning: Alla inriktningar på klubben, men nuförtiden fokuserar Kristijan mest på BJJ/SW, både i sin egna träning och som instruktör. Han gillar både stående/Thai och MMA, och försöker att åtminstone en gång i veckan snöra på sig handskarna och sparra i buren eller ringen. Kristijan fick blått bälte i BJJ för drygt ett år sedan. Han blev den andra SFG:aren att genomföra klubbens ironman. Kristijan tävlar/har tävlat både i MMA och SW. Träningsmängd: Sedan Kristijan slutade på sitt tidigare arbete har träningsmängden kraftigt ökat, nu försöker han träna så mycket som kroppen orkar. Kampsport för att: Det har alltid lockat. Kristijan började redan som 7-åring att träna Taekwondo. I egenskap av att vara lillebror var det i princip ett måste skrattar Kristijan. Valet av SFG: Genom att googla MMA Gävle. Målsättning: Att utvecklas både som utövare och tränare. Ett svart bälte i BJJ vill jag på sikt förtjänar säger Kristijan. Övriga intressen: Att laga mat och att äta kolgrillat. Visste ni att Kristijan: Vägde 105kg när han började träna på SFG och tävlar numera i -66kg! Han är även graderad till rött bälte i Taekwondo, vilket är bältet innan svart.

388 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla
bottom of page